Modrý Kameň - stratený poklad

Autor: Jozef Timek | 11.3.2014 o 12:24 | (upravené 25.9.2014 o 22:07) Karma článku: 4,91 | Prečítané:  663x

Modrý Kameň je druhé najmenšie mesto na Slovensku (k 31.12. 2012 malo 1568 obyvateľov) a moje rodisko. Nachádza sa v okrese Veľký Krtíš. Jeho história je bohatá. Prvá písomná zmienka je z roku 1290.

Pohľad na mesto zo zrúcaniny hradu

Pohľad na mesto zo zrúcaniny hradu

Pri ceste od hraníc s Maďarskom resp. Budapešti smerom na sever (Zvolen, Banská Bystrica) si môžete všimnúť, že práve od Modrého Kameňa začínajú prvé kopce. Je to preto, že Modrý Kameň sa nachádza na juhovýchodnom okraji Krupinskej planiny.

Jeho ešte stále takmer nedotknutá príroda a kultúrne podmienky (SNM - Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, kultúrny dom vhodný na rôzne kultúrne podujatia, zrekonštruované námestie,...) môžu z Modrého Kameňa spraviť kultúrne a oddychové centrum okresu. Blízkosť okresného mesta je len pozitívom.

Jednou z dominant mesta je Kostol sv. Antona Paduánskeho. V nedávnej dobe v jeho blízkosti bola odholená aj socha sv. Antona Paduánskeho. Nachádza sa pár metrov od kostola, vo farskej záhrade. Hneď oproti si môžeme všimnúť historický cintorín rodiny Balašovcov, ktorý bol obnovený a opäť uvedený do povedomia Modrokamenčanov.

Najdominantnejším je však miestna zrúcanina hradu. Celý hradný komplex sa však skladá z hornej časti - goticko-renesančnej zrúcaniny hradu a z dolnej časti - barokového kaštieľa v ktorom sídli SNM - Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, na Slovensku jediné takto špecializované. Na nádvorí sa častokrát odohrávajú rôzne kultúrne podujatia.

Ak budete mať v blízkej dobe čas a chuť, či cestu cez Modrý Kameň, skúste sa zastaviť a obzrieť si miestne "poklady". Dúfam, že moje rodisko sa bude čoraz viac rozvíjať a stane sa akýmsi klenotom v doline medzi Kalvárskym a Krákorovým vrchom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stratová poisťovňa rozdala desaťtisíce na odmenách

Bývalé vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne si napriek odhadovanej strate desiatok miliónov eur rozdelilo odmeny vo výške 41-tisíc.

KOMENTÁRE

Symboly teta Anka, masér Kostka a celá VšZP

Ani polícia, ani Drucker sa s riešením situácie v štátnej poisťovni nepretrhnú.


Už ste čítali?